اوکوله‌له (یوکللی) چیست؟ از تاریخچه تا سایزها و انواع مختلف اوکوله‌له.

فهرست مطالب

اوکوله‌له(یوکللی) چیست؟

اوکوله‌له (یوکللی)( در زبان انگلیسی: Ukulele) سازی زهی و از خانواده لوت است. اصالت این ساز به پرتغال برمیگردد و در واقع در هاوایی به شهرت رسیده و تغییراتی در ساختار آن حاصل شده است. ساختار این ساز شبیه به گیتار است اما در ابعادی کوچکتر، به همین علت بسیاری به اشتباه به آن گیتار کوچک می‌گویند.

معمولا اوکوله‌له در ۴ سایز اصلی تولید می‌شود: سوپرانو،کنسرت،تنور و باریتون.

اوکوله‌له کنسرت Kamaka
اوکوله له کنسرت Kamaka

واژه‌شناسی 

تلفظ اوکوله‌له(یوکللی)

اوکوله‌له (Ukulele) یک کلمه هاوایی است. تلفظ صحیح این واژه در زبان هاوایی (OO-Koo-Leh_leh) است.تلفظ این کلمه برای انگلیسی زبانان مشکل بوده است، به همین علت اکثر انگلیسی زبان این کلمه را یوکِللی( Yoo-Ke_ley_lee)  تلفظ می‌کنند.

تلفظ اوکوله‌له در زبان هاوایی
تلفظ اوکوله‌له در زبان انگلیسی

ما در آکادمی اوکوله‌له سعی کرده‌ایم که از تلفط اصلی استفاده کنیم. در زبان فارسی برای نوشتن این کلمه هم می‌توان از یوکللی که تلفظ انگیسی و هم از اوکوله‌له که تلفظ اصل هاوایی این ساز است استفاده کرد. (برای نوشتن کلمه اوکوله‌له بین دو حرف له- له از نیم فاصله استفاده می‌کنیم)

معنای کلمه اوکوله‌له (یوکللی)

در این شکی نیست که کلمه اوکوله‌له (یوکللی) یک واژه هاوایی است. اما اوکوله‌له(یوکللی) به چه معناست؟ در زبان هاوایی “uku” به معنای  پریدن- پرش است و “Lele” به معنای کَک است.

 اما چرا باید روی یک ساز این نام گذاری صورت بگیرد؟ 

داستان‌های زیادی در این مورد نوشته شده است، چند مورد از این داستان‌ها را در اینجا بازگو می‌کنیم. قبل از هرچیز باید بدانید که این ساز به هاوایی آورده شده و اصالتا از هاوایی نبوده است. این ساز توسط مهاجران پرتغالی به هاوایی آورده شد. آنها به این ساز ماشتی (Machete) می‌گفتند. این ساز در هاوایی به محبوبیت رسید و مورد توجه خاص یکی از افسران دربار پادشاه کالاکاووا ( Kalakaua) با نام ادوارد پرویس ( Edward Purvis) قرار گرفت. پرویس فردی باهوش، ریزنقش و پر جنب و جوش بود و همین خصوصیات باعث شد که در دربار به او لقب “jumping flea” را بدهند. در زبان هاوایی Uku به معنای flea و Lele به معنی jumping است. علاقه شدید ادوارد پرویس به اوکوله‌له (یوکللی) باعث شد که لقب او بر روی این ساز بماند.

تصویر king kalakaua
تصویری از king Kalakaua وسط تصویر و نفر دوم از چپ Edward Purvis.

داستان دیگر بر اساس حرکت سریع دست نوازندگان در هنگام نواختن بوده و اینکه مردم هاوایی سرعت دست نوازندگان بر روی ساز را تشبیه به پرش یک حشره بر روی دسته ساز کرده‌اند که با سرعت در حال حرکت کردن و جنبیدن است.

تصویر ukeke

برخی نیز می‌گویند نام اوکوله‌له ( Ukulele) از یکی از سازهای محلی هاوایی با نام Ukeke  است.

و اما داستانی زیباتر از تشبیه این ساز دوست داشتنی به یک حشره خونخوار نیز وجود دارد. نام گذاری این ساز با یک کلمه دیگر هاوایی که معنی آن “هدیه‌ای که به اینجا آمده” است ارتباط داده می‌شود. گفته می‌شود این نام‌گذاری به پیشنهاد ملکه لیلیووکالانی ( Liliʻuokalani) آخرین پادشاه هاوایی بود است. شاید بتوان گفت اوکولهله یکی از پیچیده‌ترین سازهایی است که تلفظ آن برای بسیاری از مردم دنیا سخت است، اما با این وجود این مسئله از محبوبیت این ساز چیزی کم نکرده است.

تصویر ملکه liliuokalani
تصویر ملکه Lili’uokalani او نوازنده اوکوله‌له و ترانه‌سرا نیز بوده است

تاریخچه اوکوله‌له

تولد

اوکوله‌له در سال‌های ۱۸۸۰ تا ۱۸۹۰ توسعه یافت. این ساز بر اساس سازهایی کوچک که همگی شبیه به گیتار و اصالتا سازهای پرتغالی هستند به نام‌های ماشتی (machete)، کاواکوینو (cavaquinho)، تیمپل (Timple)  ساخته شده است. این سازها توسط مهاجرین پرتغالی که برای کار به جزایر هاوایی آمده بودند آورده شده بود. در بین این مهاجرین ۳ فرد با نام‌های مانوئل دیاز (Manuel Nunes)، خوزه دُاسپریتو سانتو (José do Espírito Santo) و  آگوستو دیاز (Augusto Dias) که همگی نجار بودند و نوازنده این سازهای پرتغالی به عنوان اولین سازنده‌های اوکوله‌له شناخته می‌شوند.

مقایسه اوکوله‌له، ماشتی، راجائو
مقایسه اوکوله‌له،ماشتی و راجائو

۲ هفته بعد از رسیدن کشتی SS Ravenscrag که حامل این مهاجرین پرتغالی بوده، یعنی اواخر آگوست ۱۸۷۹ روزنامه محلی هاوایی در گزارشی می‌نویسد که “مهاجرین پرتغالی از جزیره مادریا به هاوایی رسیدند و با برگزاری کنسرت‌های شبانه در خیابان شور و نشاطی وصف نشدنی به شهر داده‌اند.”

یکی از چهره‌های تاثیر گذار در تثبیت این ساز در هاوایی پادشاه دیوید کالاکاوا بوده. او با برگزاری اجراهای اوکوله‌له در مراسم دربار به محبوبیت این ساز و تثبیت آن در فرهنگ هاوایی کمک شایانی کرد.

به شهرت رسیدن اوکوله‌له

با ورود اوکولهله به فستیوال‌ بین‌المللی در سانفرانسیسکو در سال ۱۹۱۵ توجه جهانیان به این ساز معطوف شد. اوکولهله به عنوان سازی ارزان قیمت و قابل حمل به یکی از سازهای محبوب در آمریکا تبدیل شد. خیلی سریع در سبک‌های مختلف موسیقی مانند سبک جاز . کانتری وارد شد. اوکوله‌ له در کانادا در سیستم‌های آموزشی مورد استفاده قرار گرفت. در ژاپن به شهرت رسید و انجمن اوکوله‌له‌نوازان نیهون در سال ۱۹۵۹ شکل گرفت. کمدین‌ها و بازیگر‌انی همچون جورج فورمبی ( George Formby)، تسی اُشی (Tessie O’shea) با نواختن این ساز در بسیاری از فیلم‌ها  به محبوبیت و  شهرت رسیدن این ساز کمک کردند.

تشکیل ارکستر‌هایی مانند ارکستر اوکوله‌له بریتانیای کبیر (Great Britain Ukulele orchestra) و اجرا در سراسر دنیا کمک شایانی در به اوج رسیدن این ساز کوچک کرد. می‌توانید مقاله دلائل محبوبیت اوکوله‌له را نیز بخوانید.

نوازندگان اوکوله‌له
از چپ: جُرج فورمبی، تسی اُشی، ارکستر اوکوله‌له بریتانیای کبیر

ساختار اوکوله‌له

اوکوله‌ له از ۳ قسمت اصلی تشکیل شده است: بدنه، دسته و سر ساز. هر کدام از این قسمت‌ها دارای بخش‌های کوچکتری هستند. در پایین به بررسی هر بخش میپردازیم.

بخش‌های اوکوله‌له
اجزای اوکوله‌له

بدنه اوکوله‌له (یوکللی)

بخش اصلی اوکوله له است و جایی است که صدا در آن تولید می‌شود. بدنه اوکولهله به ۳ قسمت تقسیم می‌شود: صفحه صدا ( Soundbord) یا همان صفحه رویی ساز است، کناره ساز و صفحه پشت ساز. صفحه رویی مهمترین بخش بدنه است به همین علت است که معمولا این بخش از چوب‌های گران‌قیمت‌تر درست می‌شود و از چوب‌های ارزان قیمت‌ یا حتی پلاستیک برای صفحات پشت و بغل استفاده می‌شود.  

به طور کلی بدنه معمولا از چوب ساخت می‌شود اما مدل‌هایی نیز وجود دارد که بخشی از آن و یا  به طور کامل از پلاستیک و یا مواد دیگری ساخته شده است.مدل‌های ارزان قیمت عموما از تخته سه‌لا و یا چوب‌های لمینت‌شده درست شده‌اند. اما در ساخت مدل‌های گران قیمت‌تر از چوب‌هایی مانند ماهوگانی،ابونی و یا چوب‌های اصل هاوایی با نام کووآ (Koa ) استفاده می‌شود.

بدنه اوکولهله‌های کلاسیک ساختاری شبیه به گیتار دارند. دقیقا شبیه به یک گیتار کوچک اما با این تفاوت که دارای ۴ سیم هستند. اما بدنه‌های دیگری نیز مانند آناناسی، کات‌اِوِی، پارویی و یا مربعی نیز وجود دارند.

سیم‌ها ( Strings)

اوکوله‌ له به طور معمول دارای ۴ سیم است. در برخی موارد این سیم‌ها به شکل جفت در کنار هم قرار می‌گیرند که تشکیل ۸ سیم و یا ۶ سیم می‌دهند. جنس سیم‌ها پلاستیکی است. با پیشرفت تکنولوژی سیم‌ها با مواد خاص‌تری نیز ساخته می‌شوند که هرکدام خصوصیت‌های خاص خود را دارند. برای مثال سیم‌هایی که از جنس نایلون هستند به نسبت سیم‌های فلوکربنی حجم صدایی کمتر اما صدایی گرم‌تر دارند و برعکس سیم‌های فلوکربنی حجم صدای بیشتر و صدای روشن‌تر دارند.

سیم‌های اوکولهله برخلاف بسیاری از سازها ترتیب متفاوتی دارد. یعنی ترتیب سیم‌ها از بم به زیر نیست. از بالا به پایین صدای زیر سپس سیم سوم صدای بم و به ترتیب سیم‌های دوم و اول زیرتر از سیم سوم است.

پل ( Bridge)

بر روی صفحه صدای اوکولهله بخش دیگری با نام پل وجود دارد. این بخش قسمتی است که سیم‌ها را روی آن می‌بندیم. مدل‌های متفاوتی از پل وجود دارد. در برخی از این مدل‌های سیم از سوراخی که بر روی سیم‌گیر وجود دارد رد می‌شود و سیم را آنجا گره می‌زنیم. مدل‌های نیز وجود دارند که سیم را گره میزنیم و در شیارهایی که بر روی پل وجود دارد می‌اندازیم.

سیم‌ گیر‌های اوکوله‌له
مدل‌های مختلف پُل اوکوله‌له
پل اوکوله‌له
خرک و پل اوکوله‌له

خرک ( Saddle)

قطعه پلاستیکی معمولا سفید رنگی است که بر روی پُل قرار میگیرد و سیم‌ها از روی آن رد شده و به سمت سر دسته می‌روند. در واقع برای محاسبه طول سیم باید از خرک اندازه گیری را انجام داد.

حفره صدا ( Soundhole )

حفره صدا بر روی بدنه ساز و زیر سیم‌ها قرار گرفته است. با وجود اینکه نامش حفره صدا است اما تنها قسمتی نیست که صدای اوکوله‌له از آن بیرون می‌آید.

دسته ساز ( Neck )

دسته ساز بخشی است که از بدنه بیرون آمده و محل قرار گیری صفحه فرت است این بخش به نسبت سازهای دیگر مانند گیتار و ماندولین ضعیف‌تر است به این علت که برای سیم‌های پلاستیکی طراحی شده است.

صفحه فرت اوکوله‌له

صفحه فرت ( Fretboard )

صفحه‌فرت، صفحه‌ای است که فرت‌ها روی آن قرار گرفته‌اند. زمانی که شما با انگشتان خود سیم‌ها را فشار می‌دهید سیم‌ها به فرت بر میچسبند و صدایی نت‌ها تولید می‌شوند. معمولا جنس صفحه فرت رُز وود است.

فرت‌ها ( Frets )

فرت‌های میله‌های فلزی هستند که بر روی صفحه فرت قرار گرفته‌اند و صفحه را به قسمت‌های مساوی تقسیم می‌کنند. این قسمت‌ها جای نت‌ها و یا صداهای متفاوت هستند. هرچه به سمت پایین دسته ( یعنی به سمت بدنه ساز) می‌رویم صداها زیرتر ( نازک‌تر) می‌شوند.

نشان فرت‌ ( Fret markers )

نشان فرت‌ به علامت‌هایی می‌گویند که بر روی دسته ساز قرار گرفته است و به ما کمک می‌کند راحت‌تر فرت موردنظر را پیدا کنیم. در اوکولهله معمولا این نشان‌ها بر روی فرت ۵ ۷ و ۱۰ قرار دارند و در برخی از سایزهای فرت ۱۲ و ۱۵.

شیطانک ( Nut )

قطعه پلاستیکی معمولا سفید رنگی است که بر روی سر دسته قرار گرفته است. شیطانک دارای شیارهایی است که سیم‌ها از روی این شیارها رد می‌شوند و به سمت گوشی‌های کوک می‌روند. 

سردسته ( Headstock )

سردسته اوکولهله بخش بالایی اوکولهله است، جایی که گوشی‌های کوک بر روی آن قرار دارند و معمولا بخشی است که برند اوکوله‌له بر روی آن هک شده و یا نوشته شده است.

گوشی‌های کوک ( Tuners )

گوشی‌های کوک وظیفه نگهداری سیم‌ها و البته با توجه به اسمشان کوک کردن سیم‌ها را به عهده دارند.  با چرخاندن این گوشی‌ها سیم‌ها را  شُل و یا سفت می‌کنیم.

به طور کلی ۲ نمونه گوشی کوک وجود دارد. 

گوشی کوک اصطحکاکی یا سایشی و گوشی کوک چرخ‌دنده‌ای. 

گوشی‌های کوک اوکوله‌له
مدل‌های مختلف گوشی‌های کوک. ۳ مدل اول از سمت راست چرخ‌دنده‌ای و آخرین مدل اصطحکاکی است.

برای آشنایی بیشتر با بخش‌های مختلف اوکوله‌له می‌توانید این ویدئو را ببینید.

سایزهای اوکوله‌له (یوکللی)

سایزهای معمول شامل 

. سوپرانو ( Soprano )

. کنسرت(Concert )

. تنور  ( Tenor )

. باریتون ( Baritone ) می‌شوند.

سایزهای غیرمعمول اوکوله‌له شامل

. سوپرانینو یا اوکوله‌له پاکتی ( Spranino or Pocket Ukulele) 

.  اوکوله‌له باس (Bass Ukulele )

 اوکوله‌له کنتراباس ( Contrabass Ukulele ) می‌شود.

هر کدام از این سایزها خصوصیات و کیفیات خاصی دارند که بنا به خصوصیاتشان آن‌ها را برای هر فرد و یا موزیسین مناسب می‌کند. بیاید به هر کدام از آن‌ها نگاهی بیندازیم:

سایزهای اوکوله‌له

اوکوله‌له(یوکللی) سوپرانو 

اوکوله‌له سوپرانو کوچکترین عضو این خانواده است و می‌توان گفت یکی از محبوبترین‌ها. در واقع اولین اوکوله‌له‌هایی که در هاوایی ساخته شد همین سایز سوپرانو بودند. بنابراین به سایز سوپرانو سایز استاندارد نیز می‌گویند. 

سایز سوپرانو می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی باشد که اهل سفر هستند و دوست دارند ساز خود را با خود به سفر ببرند. سایز سوپرانو در تمام کیف‌ها جا می‌شود و بسیار سبک است.

یکی از نگرانی‌ها در بین عموم مردم این است که اوکوله‌ له سوپرانو کوچک است و فاصله فرت‌ها نزدیک به یکدیگر است و این مسئله باعث سختی در نوازندگی می‌شود. البته نمی‌توان گفت قرار گرفتن انگشتان به اندازه اوکوله‌ له کنسرت و یا تنور راحت است اما آنقدر که تصور می‌شود کار سختی نیست و اوکوله‌ له سوپرانو می‌تواند برای هر سایز انگشت و دستی مناسب باشد. ( اندازه، کوک و اطلاعات دیگر را می‌توانید در جدول پایین مشاهده کنید)

اوکوله‌له(یوکللی) کنسرت

اوکولهله سایز کنسرت در سال ۱۹۲۰ تولید شد. سایز کنسرت کمی از سایز سوپرانو بزرگتر است بنابراین حجم صدایی که از آن تولید می‌شود بیشتر و صدایی عمیق‌تر از سوپرانو دارد. این سایز نه به اندازه سایز سوپرانو کوچک است و نه به اندازه سایز تنور بزرگ. معمولا گزینه مناسبی برای هرکاری است. چه بخواهید بخوانید و بنوازید و یا بخواهید سولو بنوازید این سایز می‌تواند مناسب باشد. ( اندازه و کوک را می‌توانید در جدول پایین پیدا کنید.)

اوکوله‌له(یوکللی) تنور

سومین عضو خانواده اوکوله‌له تنور است. درخواست نوازندگان برای حجم صدای بیشتر و فضای بیشتر انگشت‌گذاری روی دسته ساز باعث شدن سازندگان اوکولهله بزرگتری را به وجود آورند و نام آن را اوکوله‌له تنور بگذارند. دسته بلند، تعداد فرت‌های بیشتر، صدای عمیق‌تر و حجم صدای بیشتر این سایز را به یکی از محبوب‌ترین سایزها برای نوازندگان حرفه‌ای کرده است. اغلب نوازندگان حرفه‌ای برای سولو نوازی از این سایز استفاده می‌کنند. بسیاری از نوازندگان سیم چهارم اوکوله‌ له تنور خود را عوض می‌کنند و سیمی ضخیم‌تر بر روی آن می‌گذارند تا صدایی پخته‌تر و در این حال چند صدای بم بیشتر به نت‌های ساز خود اضافه کنند.

بسیاری از نوازندگان تنور از استرپ برای نواختن استفاده می‌کنند دلیل این مسئله سایز بزرگتر آن به نسبت سایزهای قبلی است.

اوکوله‌له(یوکللی) باریتون

اوکوله‌له باریتون بزرگترین سایز در این خانواده چهار نفری است. اوکوله‌ له باریتون از نظر کوک کاملا با سه سایز اول متفاوت است بنابراین نحوه یادگیری و نواختن این سایز با ۳ سایز قبلی متفاوت است.

این سایز در سال ۱۹۴۰ به وجود آمد. اوکوله‌له باریتون صدایی شبیه به گیتار دارد با این تفاوت که گیتار دارای ۶ سیم و اوکولهله داری ۴ سیم است.

اوکوله‌له(یوکللی) باس و کنتراباس

اوکوله‌له‌های باس و کنتراباس به تازگی به وجود آمده‌اند. ( در بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ )

جدول پایین نام سایزها و اندازه و نوع کوک آن‌ها را نشان می‌دهد.

کوک جایگزینکوک استانداردگستره صوتیتعداد فرتطول سیماندازهنام‌های جایگزینسایز
C5 F4 A4 D5D5 G4 B4 E5G4-D610-1228cm41cmسوپرانینو،
پیکولو،
سوپرانیسیمو
جیبی
A4 D4 F4 B4
G3 C4 E4 A4
G4 C4 E4 A4C4-A512-1533cm53cmاستاندارد اوکوله‌لهسوپرانو
G3 C4 E4 A4G4 C4 E4 A4C4-C615-1838cm58cmآلتوکنسرت
D4 G3 B3 E4
A3 D4 F4 B4
D3 G3 B3 E4
G4 C4 E4 A4
(High G)
G3 C4 E4 A4
(Low G)
G3-D617-1943cm66cmTaro patch,
Liliu
تنور
C3 G3 B3 E4D3 G3 B3 E4D3-A#518-2148cm74cmbari, bari uke
teropatch
باریتون
D1 A1 D2 G2E1 A1 D2 G2E1-B31650cm76cmU-Bass
Rumbler
باس
این جدول مشخصات اوکوله‌‌له براساس جدول ویکی‌پدیا تهیه شده

برای آشنایی بیشتر با سایزهای اوکوله‌له می‌توانید این ویدئو را ببینید.

کوک اوکوله‌له(یوکللی)

کوک کردن به معنای شُل و یا سفت کردن سیم‌ها است به اندازه‌ای که به فرکانس مورد نظر برسد. اما چگونه بفهمیم فرکانس هر نت چه است؟ برای جواب به این سوال یا شما باید سال‌ها نوازندگی کرده باشید که بتوانید صداها را تشخیص دهید و یا باید یک گوش Absolut داشته باشید. 

کوک اوکوله‌له

نت سیم‌های اوکوله‌له در کوک استاندارد از بالا به پایین‌ بدین ترتیب است:

سیم چهارم= G (نت سُل) 

سیم سوم = C ( نت دو )

سیم دوم = E ( نت می )

سیم اول = A ( نت لا )

بهترین حالت تیونر برای کوک کردن اوکوله‌له را در این مقاله بخوانید.

کوک اوکولهله‌های سوپرانو، کنسرت و تنور شبیه به یکدیگر است بنابراین شما با یادگیری هرکدام از این ۳ سایز می‌توانید به راحتی ۲ سایز دیگر را بنوازید. اما کوک اوکوله‌له باریتون کاملا با این ۳ سایز متفاوت است. کوک اوکوله‌له باریتون شبیه به ۴ سیم پایین گیتار است یعنی: 

سیم چهارم = D ( نت رِ )، سیم سوم = G ( سُل )، سیم دوم = B ( نت سی )، سیم اول = E ( نت می ).

با پیشرفت تکنولوژی و اختراع دستگاه‌های الکترونیکی کوچکی با نام تیونر کار ما راحت شده است. فقط کافی است یاد بگیریم چگونه از این دستگاه‌ها استفاده کنیم. می‌توانید ویدئوی نحوه کوک کردن با تیونر کلیپسی را در پکیج رایگان آشنایی با اوکوله‌له ببینید.

 اگر در منزل تیونر ندارید اپلیکیشن‌های زیادی برای اینکار طراحی شده است. می‌توانید ویدئوی نحوه کوک کردن با اپلیکیشن‌ را در پکیج رایگان آشنایی با اوکوله‌له ببینید.

برندهای اوکوله‌له(یوکللی)

بعد از محبوبیت اوکولهله کارخانه‌ها و کارگاه‌های گیتار سازی به فکر تولید این ساز دوست داشتنی افتادند.امروزه کارخانه‌های بسیاری مشغول به تولید اوکوله‌ له هستند، تولید کننده‌های گیتاری که یک لاین اوکوله‌له به کارخانه اضافه کردند و حتی کارگاه‌هایی که تخصصی فقط روی اوکوله‌له کار می‌کنند.

۱. Kamaka ( محبوب‌ترین و معروف‌ترین برند اوکوله‌له)

شاید به جرات بتوان برند کاماکا را یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین برند‌های اوکوله‌له دانست. اگر به هاوایی رفته باشید مطمئنا در دست مردم این برند را خواهید دید. کاماکا در زبان هاوایی به معنای “چشم‌انداز” است. برند کاماکا بیش از ۱۰۰ سال است که مشغول به تولید اوکوله‌له است.( از سال ۱۹۱۶) اوکولهله آناناسی اختراع این برند بوده است. قیمت اوکوله‌له‌های برند Kamaka از ۱۰۰۰ دلار شروع می‌شوند و این برند تولید کننده‌ی اوکوله‌له‌های حرفه‌ای است.

۲. اوکوله‌له‌های Martin 

برند اوکوله‌له مارتین

برند Martin را با گیتارهایش در دنیا می‌شناسند. این کارخانه بیش از ۱۷۵ سال است مشغول به ساخت‌و ساز ادوات موسیقی است.  این کارخانه گیتار سازی از سال ۱۹۱۶ شروع به تولید اوکوله‌له کرد و از همان ابتدای در این حوزه خوش درخشید. قیمت اوکوله‌له‌های Martin از ۳۰۰ دلار شروع می‌شوند. این برند تولید کنند‌ه اوکوله‌له‌های نیمه حرفه‌ای و حرفه‌ای است.

۳. برند Anuenue

برند اوکوله‌له آنویی‌نویی

یکی از برندهای جدید در ساخت اوکوله‌له که تنها در طی چند سال توانست با اوکوله‌له سازان حرفه‌ای رقابت کند و خود را در رده آنان قرار دهد برند آنویی‌نویی است. در حال حاضر آنویی‌نویی یکی از برندهای محبوب است. طراحی زیبای اوکوله‌له‌ها و تجهیزات جانبی به محبوبیت این ساز کمک کرده است. برند آنویی‌نویی کار خود را از سال ۲۰۰۸ آغاز کرده و به یکی از شناخته‌‌شده‌ترین برندها در دنیا تبدیل شده است. قیمت اوکوله‌له‌های برند آنویی از ۱۰۰ دلار به بالا است. این برند تولید کننده اوکوله‌له‌های مبتدی و حرفه‌ای است.

۴. برند Kala

برند اوکوله‌له کالا

برند کالا یکی از برندهای شناخته شده اوکوله‌له است. کارخانه این برند در کالیفرنیا است. برند کالا تولید کننده اوکوله‌له‌های مبتدی، نیمه حرفه‌ای و حرفه‌ای است. برند کالا هر سال چند نمونه اوکولهله مدل جدید نیز تولید می‌کند. زیرمجموعه برند کالا برندی است با نام Makala، این برند اوکوله‌له‌های مبتدی تولید می‌کند. قیمت اوکوله‌له‌های کالا از ۶۰ دلار شروع می‌شوند.

۵. برند KoAloha

برند اوکوله‌له Koaloha

برند KoAloha برندی است که با ادعای بهترین اوکوله‌له دنیا پا به عرصه ساخت اوکوله‌له گذاشت و خیلی سریع توانست در رده سازندگان خوب اوکولهله قرار بگیرد. قیمت اوکوله‌له‌های برند KoAloha از ۶۵۰ دلار شروع می‌شوند.

۶. برند Kanilea

برند اوکوله‌له kanilea

مانند بسیاری از بیزنس‌ها، برند Kanilea کار خود را از یک گاراژ کوچک آغاز کرد. این برند تولید کننده اوکوله‌له‌های حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای است. این برند خدمات ۱۰۰ درصدی به خریداران خود میدهد و اوکوله‌له‌های خود را گارانتی مادام‌العمر می‌کند. قیمت اوکوله‌له‌های برند Kanilea از ۱۴۰۰ دلار شروع می‌شود.

۷. برند Cordoba 

برند اوکوله‌له کوردوبا

برند کوردوبا تولید کننده گیتار است. این برند در تولید گیتار جزو بهترین‌ها محسوب می‌شود. در طی سال‌های اخیر شروع به تولید اوکوله‌له نیز کرده است. اوکوله‌له‌های مبتدی تا نیمه حرفه‌ای. اوکوله‌له‌های برند کوردوبا خوش صدا و خوش دست هستند. قیمت اوکوله‌له‌های کوردوبا از ۷۰ دلار شروع می‌شود.

این لیست می‌تواند بسیار طولانی باشد. در مورد برندهای مختلف اوکوله‌له در مقاله‌های دیگر مفصل صحبت خواهیم کرد. اما بسیاری از مبتدیان به دنبال اوکوله‌له‌هایی با کیفیت مناسب اما قیمت‌های بسیار کمتر می‌گردند. برندهایی که می‌توانند برای نوازندگان مبتدی مناسب باشند شامل: Mahalo، leolani، Islander، Lanikai، Fender است.

انواع اوکوله‌له(یوکللی)

اوکوله‌له به غیر از سایزها شامل مدل‌های مختلف نیز می‌شود. مدل کلاسیک اوکوله‌له شبیه به گیتار کوچک است. اما در واقع سازهای ترکیبی نیز از اوکولهله درست شده‌اند که در اینجا به چند نمونه اشاره می‌کنیم:

. گیتاله‌له، گیتارله‌له یا گیله‌له (  Guitalele, Guitarlele, Guilele )

این ساز به اندازه یک گیتار ۱/۴ است. ترکیبی از یک اوکوله‌له تنور یا باریتون با یک گیتار است. کوک گیتاله‌له مانند یک گیتار است که روی فرت ۵ آن کاپو باشد.

اوکوله‌له گیتالهله

. بانجواوکوله‌له، بانجوله‌له یا بانجو‌یوک ( Banjo ukulele, Banjolele, Banjouke) 

بانجوله‌له سازی است ۴ سیمه با بدنه‌ی بانجو و دسته فرت‌بندی شده‌ی اوکوله‌له. کوک استاندارد بانجوله‌له شبیه به اوکولهله است یعنی G C E A.

اوکوله‌له بانجولهله

.هارپ اوکوله‌له ( Harp ukulele)

این ساز از دو دسته اوکوله‌له تشکیل شده است. یکی از دسته‌ها فرت بندی شده است و دیگری بدون فرت و صرفا ۲ تا ۴ سیم اضافه از روی آن رد شده و می‌توان آن‌ها را با توجه به آهنگی که می‌نوازید کوک کنید و بتوانید آهنگ خود را با صداهای باس همراهی کنید.

اوکوله‌له هارپ

. اوکوله‌له رزوناتور ( resonator Ukulele)

اوکوله‌له رزناتور اوکوله‌له ای است که در بدنه آن کاسه‌ای فلزی قرار دارد که صدا را تشدید می‌کند. این نوع اوکوله‌له بر اساس گیتار رزوناتور ساخته شده است.

اوکوله‌له رزوناتور

. اوکوله‌له الکتریک ( Electric Ukulele )

اوکوله‌له الکتریک مانند گیتار الکتریک دارای پیک‌آپ بر روی بدنه است و صدای آن از طریق آمپلی‌فایر تولید می‌شود و با افکت‌های مختلف صدایی متفاوت از آن تولید می‌کنند.

اوکوله‌له الکتریک

.اوکِلین ( Ukelin )

اوکِلین ترکیبی از ویلن و اوکوله‌له است که در سال ۱۹۲۰ اختراع شده است. در سال ۱۹۷۰ محبوبیت خود را بخاطر دشواری در یادگیری از دست داد.

اوکوله‌له اوکلین

. تاهیتان اوکوله‌له ( Tahitan ukulele )

اوکوله‌له تاهیتان دارای ۸ سیم جفتی است و فاقد حفره صدا بر روی بدنه است. سیم‌های این ساز از نخ ماهیگیری درست شده است و کوک آن شبیه به اوکوله‌له است.

اوکوله‌له تاهیتان

در این بین سازهای پرتغالی که در واقع اجداد اوکوله‌له بوده‌اند مانند کاواکویینو (Cavaquinho ) ، راجائو ( Raja’o) را می‌توان در این دسته‌بندی قرار داد. از هم‌خانواده‌های اوکوله‌له  کووآترو ونزوئلیایی ( Venezuelan Cuatro)، تیپل کلمبیایی ( Colombian Tiple)، تیمپل ( Timple)، رِکویینتو ( Requinto)، چارانگو ( Charango ) می‌توان نام برد.

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *