چرا اوکوله‌له یکی از محبوب‌ترین سازهای دنیا است؟

امروز به بررسی این مسئله خواهیم پرداخت که چرا اوکوله‌له یکی از محبوب‌ترین سازهای دنیا است.

در سال ۱۸۷۹ زمانی که کشتی مهاجرین پرتغالی به بنادر هونولولو نزدیک می‌شد هیچکس فکر نمیکرد که نوازندگانی که در این کشتی به قصد کار کردن در مزارع نیشکر و نجاری به این جزایر آمده بودند نقطه شروع یک انقلاب در دنیای موسیقی باشد.
اوکوله‌له سازی کوچک و دوست‌داشتنی یکی از دلرباترین ادوات موسیقی است که نه تنها در دل جوانان بلکه بسیاری از سالخوردگان در دنیا جا کرده است.

جیک شیمابوکورو نوازنده ویرتئوز(Virtuoso) اوکوله‌له می‌گوید: چیزی در اوکوله‌له وجود دارد که همیشه شما را به لبخند وا میدارد، شما را وادار می‌کند که سپر خود را زمین بگذارید و کودک درونتان را بیرون می‌کشد.

اما حقیقت ماجرا چیست؟ چرا اوکوله‌له یکی از محبوب‌ترین سازهای جهان است؟
نمی‌توان این سوال را در یک جواب خلاصه کرد بنابراین این مسئله را از تمام جوانب بررسی می‌کنیم.

اوکوله‌له یک ساز خوش صداست

از این حقیقت نمی‌توان باز ماند که اوکوله‌له سازی خوش صدا است. شما بعد از کوک کردن ساز با یک ضربه به تمام سیم‌های یک آوای دلنشین را خواهید شنید. پلاستیکی بودن سیم‌های اوکوله‌له دلیلی بر گرمای زیبای صدای این ساز است. شاید بتوانیم بگوییم صدای بد از اوکوله‌له در آمدن تقریبا غیر ممکن است. چنانچه عاشق آهنگ‌های پاپ باشید و یا از طرفداران دو آتشه موسیقی راک، از عاشقان موسیقی جاز باشید و یا حتی متال، اوکولهٰ‌له همیشه در همه سبک‌ها خوش‌صدا خواهد بود و شما را سورپرایز خواهد کرد.

با اوکوله‌له اولین آهنگ را کمتر از ۱۰ دقیقه یاد بگیرید

بسیاری از کسانی که اوکوله‌له می‌نوازند همگی بر این مسئله هم نظر هستند که اوکوله‌‌له بسیار ساز راحتی است و شما می‌توانید با ویدئوهای آموزش اوکوله‌له که در یوتوب یا بسیاری از صفحات اینستاگرام است این ساز را یاد بگیرید و در آن حرفه‌ای شوید. بسیاری از آکوردهای اوکوله‌له را می‌توان راحت به خاطر سپرد در صورتی که همین آکوردها در سازهایی مثل گیتار مستلزم تمرین بیشتر است.
شاید باور کردن این قضیه برای همه ما سخت باشد که چطور می‌توان یک آهنگ را با کمتر از ۱۰ دقیقه یاد گرفت. برای یادگیری اولین آهنگ تنها کافی است ۲ آکورد ساده را با ۱۰ دقیقه تمرین بنوازید. برای مثال آهنگ مرغ سحر را با ۲ آکورد Fadd9 و C7 می‌توان نواخت.

در دوره رایگان آشنایی با اوکوله‌له به راحتی اولین آهنگ‌های خود را یاد بگیرید.

نواختن با اوکوله‌له خیلی جذاب است

همیشه این مسئله را در نظر داشته باشید که زمانی که از انجام دادن یک کار لذت می‌برید مطمئنا سرعت یادگیری شما چند برابر خواهد شد. بنابراین چه چیزی بهتر از اینکه موسیقی را با سازی شروع کنید که نواختن با آن برای شما لذت بخش‌تر باشد. شما با نواختن اوکوله‌له می‌توانید در دورهمی‌ها، مهمانی‌های خانوادگی، جمع دوستان لحظات خوبی داشته باشید. با اوکوله‌له می‌توانید بسیاری از آهنگ‌های مورد علاقه خود را بنوازید و بخوانید.

اوکوله‌له سازی کوچک و جمع و جور

جیک شیمابوکورو نوازنده چیره‌دست اوکوله‌له همیشه از این قضیه یاد می‌کند که در بسیاری از جمع‌هایی که وارد می‌شود بسیاری از افراد فکر می‌کنند که این یک گیتار کوچک یا یک گیتار اسباب بازی است. سایز اوکوله‌له بسیار کوچک است و همین مسئله این ساز را به یکی از قابل حمل‌ترین سازهای دنیا تبدیل کرده است. شما به راحتی می‌توانید با قرار دادن اوکوله‌له در کوله‌پشتی خود، یک ساز جذاب و خوش صدا را با خود به هر جایی ببرید و از نواختن با آن لذت ببرید.

اوکوله‌له سازی برای تمام سنین

اوکوله‌له سازی بسیار راحت برای تمام سنین محسوب می‌شود. اوکوله‌له برای کودکان نه تنها می‌تواند سازی جذاب باشد بلکه به دلیل کوچک و جمع و جور بودن، نرم بودن سیم‌ها و فشار کمی که به انگشتان وارد می‌کند می‌تواند سازی راحت برای نواختن باشد. بسیاری از کسانی که پا به سن می‌گذارند از یادگیری موسیقی منصرف می‌شوند و با خود فکر می‌کنند برای یادگیری این هنر دیر است اما اوکوله‌له فرصت یادگیری را برای همه محیا کرده و برای یادگیری این ساز دیگر سن مطرح نیست. در بسیاری از اوکوله‌له کلاب‌های دنیا درصد بسیاری از شرکت کنندگان سالخوردگان هستند و یادگیری این مهارت در این گروه‌ها نه تنها ما را با افراد بسیاری آشنا می‌کند بلکه فضایی پر از انرژی را برای ما به ارمغان خواهد آورد.

اوکوله‌له سازی خوش قیمت

بیایید باهم صادق باشیم. بسیاری از سازها در دنیا با قیمت‌هایی بالا عرضه می‌شوند. برای مثال شما برای تهیه یک گیتار با حداقل کیفیت صدا باید هزینه‌ایی در حد ۴ تا ۵ میلیون تومان کنید اما شما با نصف همین هزینه می‌توانید یک اوکوله‌له خوش صدا تهیه کنید. اوکوله‌له یکی از خوش قیمت‌ترین سازهای دنیا است و تهیه این ساز برای بسیاری راحت خواهد بود.

اوکوله‌له سازی برای تک نوازی و گروه نوازی

اوکوله‌له را نه تنها می‌توان در گوشه‌ای از اتاق در تنهایی نواخت بلکه این ساز یکی از بهترین سازها برای گروه‌نوازی است.

در نهایت تصور کنید که شما زیر نور مهتاب در کنار دریا نشسته‌اید و یا با جمعی از دوستان دور آتش هستید. مطمئنا نواختن اوکوله‌له آن فضا را برای شما و اطرافیان شما دلچسب‌تر می‌کند. شاید همه این دلایل به محبوبیت روزافزون اوکوله‌له کمک کرده و باعث شده که در هر خانه یک اوکوله‌له پیدا شود.

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *