تفاوت کوک Linear و Re-entrant در اوکوله‌له (یوکللی) چیست؟

اگر پشت یک پیانو نشسته باشید و کلاویه‌های پیانو را از سمت چپ به راست نواخته باشید متوجه تغییر صدا خواهید شد. صدا‌ها را از بم به زیر خواهید شنید . صداها به شکل منظم و به ترتیب از بم به زیر شنیده می‌شود و یا حتی اگر گیتار را در دست گرفته باشید و سیم‌ها را از بالا به پایین بنوازید صداها را به ترتیب از بم به زیر خواهید شنید. در بسیاری از سازهای زهی مانند ویلن، ویلنسل، گیتار الکتریک، گیتار آکوستیک و غیره این ساختار وجود خواهد داشت یعنی سیم‌ها به ترتیب از صدای بم به زیر کوک می‌شوند به این حالت کوک Linear گفته می‌شود.

کوک Re-entrant چیست و کدام سازها از این نوع کوک استفاده می‌کنند؟

کوک Re-entrant برخلاف کوک linear ترتیب مشخصی ندارد و الزاما در این نوع کوک ترتیب سیم‌ها از بم به زیر نیست.
در بسیاری از سازها مانند اوکوله‌له، بانجو‌ی پنج سیم، سیتار و چارانگو ترتیب سیم‌ها نامرتب است یعنی ترتیب کوک سیم‌ها از بم به زیر نیست به این حالت کوک Re-entrant گفته می‌شود.

کوک Re-entrant چه کاربردهایی دارد؟

کوک Re-entrant جلوه‌های ویژه‌ی جالبی را به نوازندگی می‌دهد. برای نمونه در بانجوی پنج سیم سیم پنجم در حالت تونیک اما در یک اکتاو بالاتر کوک می‌شود و زمانی که نوازنده روی سیم‌های دیگر مشغول به نواختن آکورد‌ و ملودی است از سیم پنجم به عنوان سیم همراهی استفاده خواهد کرد.

استفاده از کوک Re-entrant در اوکوله‌له

به طور کلی کوک استاندارد اوکوله‌له به شکل Re-entrant است. کوک استاندارد در اوکوله‌له به این ترتیب است G C E A به این نوع کوک، کوک دو نیز گفته می‌شود. در این نوع کوک با نواختن ۴ سیم‌ آزاد اوکوله‌له صدای آکورد C6 را خواهیم شنید. به این علت به کوک استاندارد اوکوله‌له Re-entrant می‌گوییم که سیم چهارم یعنی سیم G نسبت به سیم سوم یعنی C زیرتر صدا می‌دهد.
کوک اوکوله‌له های سوپرانو و کنسرت در حالت استاندارد Re-entrant است یعنی کوک از سیم چهارم به سیم اول G4 C4 E4 A4 .

در اوکوله‌له‌های تنور به شکل استاندارد مانند اوکوله‌له سوپرانو و کنسرت از کوک Re-entrant استفاده می‌شود اما می‌توان اوکوله‌له تنور را مانند سازهای Linear نیز کوک کرد برای اینکار باید از سیم‌های Low G در این سازها استفاده نمود.

سیم Low G (سل بم) چیست؟

اگر به سیم‌‌های اوکوله‌له دقت کرده باشید. این سیم‌ها ضخامت‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. برای آشنایی بیشتر با سیم‌ها این ویدئو را در یوتوب ببینید. برای نمونه ضخامت سیم سوم اوکوله‌له یعنی سیم C که صدای بم‌تری تولید می‌کند به نسبت سیم اول یعنی سیم A که صدای زیرتری دارد بیشتر است. ضخامت سیم‌ها باعث می‌شود ارتعاش یک سیم بعد از ضربه زیاد یا کم باشد. بنابراین نتیجه می‌گیریم که سیم سوم که ضخامت بیشتری نسبت به سیم اول دارد ارتعاش کمتری خواهد داشت. هرچه ضخامت یک سیم بیشتر باشد صدایی که تولید می‌کند صدای بم‌تری دارد.

سیم چهارم اوکوله‌له یعنی سیم G ضخامتش تقریبا به اندازه ضخامت سیم اول است بنابراین صدایی که تولید می‌کند مانند سیم اول صدای زیر است. برای اینکه بتوانیم اوکوله‌له تنور را به حالت کوک Linear درآوریم باید سیم چهارم را با یک سیم ضخیم‌تر از سیم سوم یعنی سیم C تعویض کنیم. برای اینکار از سیم Low G ( سل بم) استفاده می‌کنیم.

زمانی که می‌خواهید سیم‌های اوکوله‌له خود را تعویض کنید و در حال خرید سیم هستید روی بسته سیم‌ها دقت کنید در صورتی که روی بسته نوشته باشد Low G به این معنا است که سیم چهارمی که در این بسته قرار گرفته است ضخامت بیشتری نسبت به سیم چهارم معمولی دارد بنابراین با تهیه این سیم شما می‌توانید اوکوله‌له خود را به صورت Linear در آورید.
سیم چهارم اوکوله‌له در حالت استاندارد High G ( سل زیر) نامیده می‌شود و در صورتی که سیمی با ضخامت بیشتر استفاده کنید به این سیم Low G (سل بم) گفته می‌شود.

اوکوله‌له باریتون و کوک Re-entrant ؟

در اوکوله‌له‌های باریتون کوک Re-entrant مرسوم نیست. کوک استاندارد اوکوله‌له باریتون از سیم چهارم به سیم اول به این ترتیب است D G B E و هر سیم به نسبت سیم قبلی خود صدای زیرتری می‌دهد. کوک سیم چهارم D3 کوک سیم سوم G3 کوک سیم دوم B3 و کوک سیم اول E4 است.

اما حالت کوک دیگر اوکوله‌له به این شکل نیز می‌تواند باشد که سیم چهارم را یک اکتاو زیرتر کوک کنیم یعنی سیم
D4 G3 B3 E4 .

کدام حالت کوک برای اوکوله‌له مناسب است؟ Linear یا Re-entrant

تصمیم برای اینکه کدام نوع کوک را برای اوکوله‌له خود در نظر بگیریم بسیار به این بستگی خواهد داشت که از اوکوله‌له چه استفاده‌ای خواهیم داشت. کوک Linear نت‌های بیشتری را در اختیار ما قرار خواهد داد بنابراین بسیاری از ملودی‌هایی که روی سازهای دیگر مانند ویلن و فلوت اجرا می‌شوند را نیز می‌توان روی اوکوله‌له نیز اجرا کرد و یا حتی در صورتی که دوست داشته باشیم یک صدای بم در نوازندگی خود داشته باشیم می‌توان از سیم Low G استفاده کرد.
اما در صورتی که بخواهیم حالت استاندارد اوکوله‌له را حفظ کنیم و حال و هوای سنتی آن را حفظ کنیم از سیم High G و کوک Re-entrant استفاده کنید.
هر ۲ روش تجربه‌ نوازندگی فوق‌العاده‌ای خواهد داشت.

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *