بهترین حالت تیونر برای کوک کردن اوکوله‌له کدام است؟

بهترین حالت تیونر برای کوک اوکولهله

برای کوک کردن اوکوله‌له روش‌ها و ترفند‌هایی بسیاری وجود دارد که ما بتوانیم اوکوله‌له خود را دقیق‌تر کوک کنیم. کوک کردن اوکوله‌له با تیونر یکی از رایج‌ترین روش‌های کوک اوکوله‌له است.

ممکن است شما با نحوه‌ی کار تیونر آشنا باشید اما تنظیم صحیح حالت(Mode) تیونر برای کوک اوکوله‌له یکی از مواردی است که می‌تواند کوک کردن اوکوله‌له را برای ما ساده‌تر کند.

اگر هیچ آشنایی با کوک کردن اوکوله‌له ندارید ابتدا آموزش کامل کوک کردن اوکوله‌له را در دوره رایگان آشنایی با اوکوله‌له ببینید.

تیونرهای رایج در ۲ مدل کتابی و کلیپسی تولید می‌شوند. تیونرهای کلیپسی، تیونرهایی هستند که شبیه به یک گیره به سر ساز متصل می‌شوند. تیونر‌های کتابی معمولا با امکانات بیشتری به بازار عرضه می‌شود.

حالت‌های مختلف تیونر

هر دو نوع تیونر برای کوک کردن سازهای مختلفی مثل ویولن، گیتار، اوکوله‌له و … درست شده‌اند. بنابراین شما با قرار دادن تیونر روی حالت‌های مختلف می‌توانید ساز خود را کوک کنید.
حالت V: کوک ویولن
حالت G:گیتار
حالت U: اوکوله‌له
حالت C: کروماتیک

اما برای کوک کردن اوکوله‌له با تیونر بهتر است تیونر را در چه حالتی قرار دهیم؟

قاعدتا برای کوک کردن اوکوله‌له باید تیونر خود را روی حالت U قرار دهیم اما در این حالت اتفاقی که رخ می‌دهد این است که هر سیمی را که می‌نوازیم عقربه‌ی وسط تیونر هیچ حرکتی نمی‌کند و تنها زمانی که سیم ما با نت A کوک شد صفحه تیونر به رنگ سبز در میاید. این مساله باعث می‌شود که احساس کنیم ساز ما خراب است و یا سیم یا گوشی سر اوکوله‌له مشکل دارد.

در واقع زمانی که تیونر در حالت U قرار می‌گیرد دستگاه سعی می‌کند تنها ۴ سیم اوکوله‌له را شناسایی کند و سیم‌های اوکوله‌له به این شکل برای دستگاه تعریف شده است:

1: A
2: E
3: C
4: G

بنابراین شما با نواختن سیم ۱ در حالت U روی نمایشگر همواره حرف A را خواهید دید. اما اگر سیم مورد نظر خیلی شل باشد و کوک نباشد ممکن است شما در حال نواختن نت E2 و یا حتی C3 باشد. اما تیونر در حالت U این نت‌های دیگر را به شکل دقیق نشان نمی‌دهد و عقربه هیچ حرکتی نخواهد کرد. معمولا این مساله باعث گیج شدن ما هنگام کوک کردن خواهد شد.

به همین دلیل برای اینکه بتوانیم راحت‌تر اوکوله‌له خود را کوک کنیم و همواره متوجه شویم که سیم ما در حال حاضر روی چه نتی کوک شده بهترین راه این است که تیونر را روی حالت C قرار دهیم. به این حالت تیونر حالت کروماتیک (Chromatic) گفته می‌شود. این حالت عمومی برای تمام سازها است.

در این حالت با نواختن سیم ۱ در صورتی که سیم شما در کشش مناسب قرار گرفته باشد روی نمایشگر همان حرف A را خواهید دید و کافی است با چرخاندن گوشی کوک عقربه را به سمت وسط صفحه هدایت کنید و سیم مورد نظر را کوک کنید و در این مرحله باید رنگ صفحه به رنگ سبز در آید. در صورتی که سیم A اوکوله‌له شما خیلی شل باشد روی نمایشگر احتمالا حروف دیگری را مانند G C F و … خواهید دید، در این صورت شما باید با چرخاندن گوشی کوک سیم را سفت‌تر کنید تا به حرف A برسید. مراحل را در تصویر پایین ببینید.

حتی ممکن است سیم به اندازه‌ای شل باشد که نت F و یا حتی نت E را به شما نشان دهد بنابراین شما باید با چرخاندن گوشی کوک مراحل زیر را طی کنید:

F -> F# -> G -> G# -> A

این مراحل را بر تمام سیم‌های اجرا کنید در صورتی که یکی از سیم‌های اوکوله‌له سفت باشد باید سیم را شل کنیم تا به نت مورد نظر برسیم. برای مثال سیم سوم C است می‌دانیم که در الفبای موسیقی C اولین نت است اما با نواختن سیم سوم احساس می‌کنیم سیم در حالت بسیار سفتی قرار دارد و روی مانیتور نت E را می‌بینیم بنابراین باید یواش یواش در حالی که به سیم ضربه می‌زنیم گوشی کوک را بچرخانیم و سیم را شل کنیم. مراحل به این شکل است.

C <- C# <- D <- D# <- E

در نتیجه ما با قرار دادن تیونر در حالت کروماتیک راحت‌تر می‌توانیم اوکوله‌له خود را کوک کنیم. نباید فراموش کنیم که هیچ مشکلی در کوک کردن اوکوله‌له با حالت U وجود ندارد و حالت کروماتیک یا C صرفا کمک می‌کند که ساده‌تر ساز خود را کوک کنیم.

شما می‌توانید کتاب آموزش اوکوله‌له را از فروشگاه آکادمی اوکوله‌له خریداری کنید.

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *