راهنمای آکوردهای ابتدایی اوکوله‌له ( یوکللی)

وقتی که شروع به نواختن اوکوله‌له می‌کنید، مخصوصاً اگر این اولین ساز شما باشد، ممکن است کمی گیج‌کننده باشد. در این راهنما شما همه چیز را درباره آکوردهای ابتدایی اوکوله‌له (یوکللی) برای مبتدیان خواهید یافت.

آکوردهای مهم اوکوله‌له برای مبتدیان چیست؟

نگران نشوید، برای نواختن هر آکورد ده‌ها و صدها روش روی یک اوکوله‌له وجود دارد.

در این راه ممکن است با مسائلی همچون خواندن نمودار آکوردهای سخت،درد انگشتان، ضربه زدن، ریتم‌شناسی، تبلچرخوانی و غیره مواجه شوید.ما در طول این مسیر در کنار شما خواهیم بود. ادامه مطلب را بخوانید! در خواندن نمودارهای آکورد مشکل دارید؟ اینجا(لینک یوتوب) می‌توانید ببینید چگونه نمودارهای آکورد را بخوانید.

۱. هفت آکورد کاملا ابتدایی برای اوکوله‌له

قبل از اینکه شروع به یادگیری این ۷ آکورد کنیم، آیا شما آکوردهای Fadd9 و C7 رو بلد هستید؟ (اگر نه بهتر هست اول این ویدئو رو ببینید).

آکوردهای ابتدایی که باید شروع به یادگیری آن‌ها کنید Am، C، F و G هستند. یادگیری این چهار آکورد ابتدایی به شما اجازه می‌دهد تا اکثر آهنگ‌های محبوب در کلید C را بنوازید، آثار هنرمندانی چون Bob Dylan ،  Adele، Tom Petty، Bruce Springstee، Taylor Swift و Creedence Clearwater Revival.

آماده‌اید که چند آکورد دیگر به این لیست اضافه کنیم؟ با اضافه کردن سه آکورد ابتدایی اوکوله‌له به نام‌های D ماژور، E ماژور و E مینور، شما آماده‌اید تا تقریباً تمامی آهنگ‌ها در کلید G را بنوازید.

اگرچه این هفت آکورد اوکوله‌له به شما امکان نواختن مجموعه‌ای بسیار گسترده از آهنگ‌ها را می‌دهد، اما این تنها بخش کوچکی از دنیای آکوردهای اوکوله‌له است. آیا برای گام بعدی در یادگیری آکوردهای اوکوله‌له آماده‌اید؟ بیایید تعدادی آکورد اصلی، مینور و همچنین هفتم را بیاموزیم تا قدم در راه یک نوازنده خوب اوکوله‌له برداریم.

۲. آکوردهای ماژور

همه چیز با هفت آکورد ماژور آغاز می‌شود: A B C D E F G (= لا سی دو ر می فا سل). مهم‌ترین آکوردها در این لیست A C D E F و G هستند. به طور کلی، همه آکوردها به جز آکورد B. آکورد B زیاد استفاده نمی‌شود و این چیز خوبی است زیرا گرفتن این آکورد کار آسانی نیست.

یک آکورد دیگر که نواختن آن آسان نیست، آکورد E است. متأسفانه، این آکورد در تعداد زیادی از آهنگ‌ها استفاده می‌شود. به همین دلیل، یک راهنمای کاملاً تخصصی برای آکورد E نوشته‌ایم. برای یاد گرفتن آکورد E این مقاله را بخوانید.

۳. آکوردهای مینور

پس از آکوردهای ماژور، نوبت به آکوردهای مینور می‌رسد. این آکوردها  همچنین از دسته آکوردهای ابتدایی اوکوله‌له ( یوکللی ) هستند. آکوردهای مینور در بسیاری از آهنگ‌ها استفاده می‌شوند، می‌توان گفت در اکثر آهنگ‌ها. این آکوردها حس گرفته و غمگینی به آهنگ می‌دهند برعکس آکوردهای ماژور که فضای شادتری به وجود می‌آورند.

آکوردهای مینوری که برای شروع باید یاد گرفت، Am، Dm و Em هستند.

۴. آکوردهای هفتم

ممکن است برخی افراد این را انکار کنند، اما من به شخصه فکر می‌کنم که آکوردهای هفتم نیز آکوردهای ابتدایی مهمی برای اوکوله‌له هستند و به واقع دشوار به نظر نمی‌رسند. این نوع آکوردها در موسیقی جز، Soul استفاده زیادی دارند.

نتیجه‌گیری – آکوردهای ابتدایی اوکوله‌له برای مبتدیان

به عقیده من، این آکوردهای ابتدایی اوکوله‌له مواردی هستند که هر نوازنده باید در ابتدا یاد بگیرد. شما می‌توانید ابتدا چند آکورد را انتخاب کنید و کم‌کم به آن‌ها اضافه کنید. اگر همه آکوردهای معرفی شده در این مقاله را (یا بیشتر آن‌ها) را بدانید، قادر به نواختن مجموعه‌ای بسیار گسترده از آهنگ‌ها خواهید بود. به‌یاد داشته باشید که همیشه می‌توانید یک آهنگ را به یک کلید دیگر انتقال دهید تا کمی آسان‌تر شود!

اگر دوست دارید در مورد آکوردها و ریتم‌های اوکوله‌له ( یوکللی ) بیشتر بدانید می‌توانید پکیج‌های ریتم و آکورد سایت آکادمی اوکولهله رو تهیه کنید و آهنگ‌های مورد علاقه‌تان را بنوازید.

منبع: ukutabs

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *