آکورد E بر روی اوکوله‌له ( یوکللی )

معمولا چهار آکورد ابتدایی اولیه‌ای که همه یاد می‌گیریم آکوردهای، Am، C، G و F هستند. بعد از مدتی، با آکوردهای Em، D، Dm، Bm، A، Cm و تعدادی آکورد دیگر آشنا می‌شویم. اما یادگیری آکورد E روی اوکوله‌له (یوکللی ) برای همه یک کابوس است. با این حال، من انجامش دادم و شما هم می‌توانید!“

آکوردهای پایه‌ایی  که در مراحل ابتدایی یادگیری اوکوله‌له با آن‌ها  نوازندگی راشروع می‌کنیم آکوردهای Am، C، G و F هستند. با این چهار آکورد می‌توانیم تعداد قابل توجهی از آهنگ‌ها را بنوازیم و تمرین‌های زیادی انجام دهیم. اغلب افراد نواختن برای مدت طولانی این چهار آکورد را می‌نوازند و بر روی سرعت جابه‌جایی بین این آکوردها کار می‌کنند.

اما پس از مدتی، به دنبال آهنگ‌های دیگری میرویم و به تدریج با آکوردهای جدید‌تری آشنا می‌شویم. آکوردهایی مانند  A، Am، Bm، C، Cm، Em، D، Dm، F، G و غیره. اکثرا هر بار که آهنگی با آکورد E می‌بینیم، آن را نادیده می‌گیریم، اما نمی‌توانیم برای همیشه از آن چشم‌پوشی کنیم.

چگونه آکورد E را در اوکوله‌له یاد بگیریم؟

بیشتر اوقات وقتی به دنبال آکوردهای اوکوله‌له می‌گردید، آکورد E اوکوله‌له را به شکلی که در تصویر زیر نمایش داده شده، خواهید دید. این شکل اغلب به عنوان شکل استاندارد آکورد E شناخته می‌شود و به عنوان شکل معمولی برای آکورد E در نظر گرفته می‌شود.

اما این شکل آکورد بسیار سخت  است، به ویژه برای کسی که به تازگی نواختن اوکوله‌له را شروع کرده است.برای گرفتن این آکورد باید از انگشت اول ( اشاره ) را بر روی سیم اول یعنی سیم A  فرت دوم قرار دهید، انگشت دوم را بر روی سیم چهارم فرت چهارم، انگشت سوم روی سیم سوم فرت چهارم و انگشت چهارم را بر روی سیم دوم فرت چهارم قرارد دهید و یا اینکه انگشت دوم یا سوم خود را به شکل باره ناقص روی سیم‌های چهار و سه و دو بخوابانید. این حرکت برای کسانی که مبتدی هستند سخت خواهد بود مگر اینکه تجربه‌ای در نوازندگی گیتار داشته باشید.

اما در تصویر پایین شکل دیگری از آکورد E را می‌بینید. این شکل آکورد E یکی از محبوب‌ترین حالت‌های گرفتن این آکورد است. صدای آن بسیار شفاف و تمیز است – هیچ تکینک باره‌ای در آن وجود ندارد- و این امکان را فراهم می‌کند تا جابه‌جایی بین آکوردها راحت‌تر شود. این شکل در اینجا سمت چپ نمایش داده شده است ( سیم G فرت اول، سیم C فرت چهارم، سیم E آزاد و سیم A فرت دوم، از سیم چهار به اول با این عدد مواجه می‌شویم ۱۴۰۲).

آکورد E را به شکل “4402” بنوازید

روش دیگری برای نواختن آکورد E به تازگی توسط بیل ارائه شده است. او پیشنهاد می‌دهد که آکورد را به شکل “4402” بنوازید. نمودار آکورد اوکوله‌له را می‌توانید در زیر ببینید. این به طور اساسی یک آکورد E5 است و به همه آهنگ‌های نمی‌خورد، اما بد نیست همیشه آن را امتحان کنید.

برای مسلط شدن به آکورد E  در اوکوله‌له نیاز به تمرین بسیار است، اما وقتی آن را یاد بگیرید، ارزشمند خواهد بود؛ زیرا این آکورد بسیار محبوب است و در بسیاری از آهنگ‌های معروف استفاده می‌شود. یک شکل محبوب دیگر، 4447 است – فرت چهارم را باره بگیرید و از انگشت کوچک خود برای فشردن سیم A فرت هفتم استفاده کنید.

نکته یادگیری آکورد E در اوکوله‌له:

پیشنهاد ما این است که یک شکل را انتخاب کرده و هر روز برای چند دقیقه آن را تمرین کنید. پس از چند روز، تلاش کنید از یک آکورد به آکورد E حرکت کنید و دوباره به آکورد اول برگردید. در نهایت چنانچه بعد از تلاش‌های مستمر نتوانستید این آکورد را بگیرید و برای نواختن آهنگ مورد علاقه خود عجله داشتید، می‌توانید آکورد E را با Em یا E7 جایگزین کنید. این راه را خیلی توصیه نمی‌کنیم چرا که صدای و فضای آهنگ را  تغییر می‌دهد، اما اگر واقعاً قصد نواختن یک آهنگ را دارید و نمی‌توانید تا زمانی که آکورد E را یاد می‌گیرید صبر کنید این دو آکورد را جایگزین کنید.

اگر علاقه‌مند به یادگیری نواختن اوکوله‌له و همزمان خواندن با آن هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم پکیج‌های ریتم و آکورد را تهیه کنید و از امروز شروع به قدم برداشتن در این مسیر کنید و ما در کنار شما خواهیم بود.

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *