بازگشت به دوره

دوره آشنایی با اوکوله‌له

0% تکمیل شده
0/ 0 گام
  1. درس ۱: سایزها، اجزا، نحوه کوک و در دست گرفتن اوکوله‌له
    اجزای اوکوله‌له
  2. سایزهای مختلف اوکوله‌له

آزمون‌ها

درس 1 از 18
در حال پیشرفت

اجزای اوکوله‌له


بخش‌های مختلف اوکوله‌له

بهتر است قبل از شروع به یادگیری نگاهی به بخش‌های مختلف اوکوله‌له بندازیم. اوکوله‌له سازی از خانواده زهی زخمه‌ای حساب میشود. این ساز از ۳ بخش اصلی سر، دسته و بدنه تشکیل شده است. هر کدام از این بخش‌ها از قسمت‌ها کوچکتری تقسیم شده برای مثال روی سر اوکوله‌له گوشی‌ها کوک قرار دارد، سیم‌های اوکوله‌له به دور گوشی‌های کوک پیچیده شده است بنابراین با چرخاندن این گوشی‌ها سیم‌ها را به اندازه‌ای که می‌خواهیم شل یا سفت می‌کنیم و برای کوک کردن سیم‌های اوکوله‌له به اندازه‌ای که احتیاج است سیم مورد نظر را سفت یا شل می‌کنیم. در درس‌های آینده مفصلا در مورد کوک کردن اوکوله‌له صحبت خواهیم کرد.

از سر ساز به سمت دسته ساز قطعه‌ی کوچکی وجود دارد به نام شیطانک ساز، وظیفه شیطانک نگهداری سیم و هدایت آنها به سمت گوشی کوک است. بر روی دسته ساز میله‌های فلزی وجود دارد به نام فرت، این میله‌های فلزی دسته ساز را تقسیم می‌کنند و با انگشت‌گذاری بین این میله‌ها نت‌ها مختلف را تولید می‌کنیم. همچنین بر روی دسته اوکوله‌له نشانه‌ها کوچکی وجود دارد که برای راحت تر پیدا کردن فرت‌ها به کار می‌رود.

بدنه اوکوله‌له از صفحه رو و پشت و کناره ساز تشکیل شده، جنس چوب به کار رفته در صفحه رو و پشت و بغل بر روی قیمت ساز تاثیر گذار خواهد بود. بر روی بدنه ساز حفره صدا، پل و سیم گیر وجود دارد. اوکوله‌له داری ۴ سیم پلاستیکی است که در زمان‌های قدیم این سیم‌ها از روده حیوانات درست میشده.

در پی‌دی‌اف پایین می‌توانید بخش‌های مختلف این ساز را در تصویر ببینید.

دانلود فایل کمکی درس اجزای اوکوله‌له

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *