جلوگیری از اشتباهات رایج هنگام نواختن آکوردهای اوکوله‌له

یادگیری آکوردهای اوکوله‌له یکی از مراحل طاقت‌فرسایی است که در مسیر حرفه‌ای نوازندگی اوکوله‌له بر سر راه ما قرار می‌گیرد. هرچند چنین اشتباهاتی برای مبتدیان رایج است و لازمه پیشرفت در این مسیر همین بررسی همین اشتباهات و جلوگیری از انجام آن‌ها است. در این مقاله ما در مورد برخی از این اشتباهات رایج که باید از آن‌ها دوری کرد خواهیم خواند تا شما بتوانید بهتر تمرین کنید و این نکات در این مسیر به شما کمک کند.

۱. قرار نگرفتن صحیح انگشتان روی فرت‌بورد

یکی از اشتباهات رایج که مبتدیان انجام می‌دهند این است که انگشتان خود را به شکل صحیح روی فرت‌بورد قرار نمی‌دهند. این مسئله باعث می‌شود که صدای گز و یا صداهای خفه از ساز شما بیرون بیاید و صدای صحیح آکورد را نشنویم. برای اجتناب از این کار مطمئن شوید دقیقا نوک انگشتان روی سیم‌ها قرار گرفته است و انگشتان شما دقیق پشت میله فرت مورد نظر قرار گرفته است.

۲.  بی توجهی به قرار گیری صحیح دست

یکی از اشتباهات افراد مبتدی قرار گرفتن اشتباه دست روی ساز است. موقعیت دستی که با آن به اوکوله‌له ضربه میزنید و بازو و ساعد شما بر روی صدایی که تولید می‌کنید موثر است. برای جلوگیری از این اشتباه مطمئن شوید که دستی که ضربه میزند به موازات سیم‌ها قرار گرفته است و شما به نقطه‌ای ضربه می‌زنید که بدنه و دسته از هم جدا می‌شوند و بازو و ساعد شما کاملا آزاد و راحت است و انقباضی در آن نیست.

۳. تمرین تعویض آکورد‌ها

اشتباه رایج دیگری که اوکوله‌له نوازان مبتدی انجام می‌دهند تمرین نکردن تعویض آکوردها است. تعویض نرم و روان بین یک آکورد به آکورد دیگر برای تولید صدایی دلپذیر ضروری است. برای جلوگیری از این مسئله، تعویض از یک آکورد به آکورد دیگر را تا جایی ادامه دهید که برای شما مانند آب خوردن شود.

۴. بی‌توجهی به استایل نشستن

استایل نوازندگی تاثیر بسزایی در نوازندگی اوکوله‌له دارد. بسیاری از مبتدیان به طریقه نشستن دقت لازم را نمی‌کنند و همین مسئله باعث به وجود آمدن ناراحتی و درد‌های عضلانی می‌شود. برای جلوگیری از این مسئله صاف بنشینید و شانه‌های شما باید در حالت ریکسی باشند. می‌توانید حالت نشستن و قرار گرفتن اوکوله‌له روی پا را در دوره آشنایی با اوکوله‌له ببینید.

۵. قرار دادن انگشت اشتباه

استفاده از انگشت اشتباه در گرفتن آکورد نیز یک اشتباه رایج است. برخی از مبتدیان ممکن است استفاده از انگشتان اشتباه هنگام نواختن آکوردها را راحت‌تر بدانند، و همین امر می‌تواند انتقال به یک آکورد دیگر را با مشکل روبرو کند. برای جلوگیری از مسئله، از انگشتانی که در دیاگرام آکوردها پیشنهاد شده است استفاده کنید و آنقدر آن را تمرین کنید تا در ضمیر ناخودآگاه شما قرار بگیرد.

۶.  استفاده نکردن از مترونم

زمان یکی از مهم‌ترین عناصر در تمرین اوکوله‌له است. یکی از اشتباهات رایج مبتدیان استفاده نکردن از مترونم هنگام تمرین کردن است، و این امر باعث به هم ریختن زمان و ریتم می‌شود. از مترونم استفاده کنید و مترونم را بهترین دوست خود هنگام تمرین کردن بدانید. شاید دوست سخت‌گیری باشد اما مطمئن باشید در طول زمان سخت‌گیری‌های او به کمک شما خواهد آمد.

به یاد داشته باشید یادگیری اوکوله‌له مانند تمام سازها احتیاج به تمرین و ممارست دارد.  هرچند با جلوگیری از این اشتباهات می‌توانید سرعت یادگیری خود را افزایش دهید و مهارت‌های خود را در این زمینه بالا ببرید. بنابراین انگشتان خود را به شکل صحیح روی فرت‌بود قرار دهید، به حالت نشستن و قرار گرفتن صحیح دستان خود بر روی ساز دقت کنید، انتقال بین آکوردها را تمرین کنید، و از مترونم استفاده کنید. در دوره‌های ریتم و آکورد سعی کرده‌ایم تمام این نکات را در نظر بگیریم. 

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *